Rynek w Goświnowicach
Panorama Goświnowic z XX w.
LKS Goświnowice
Nieistniejący już pałac w Goświnowicach
Góra Krzyżowa w mglisty poranek
Panorama
Fragment Messtischblatt'u z 1938 roku

Dziś Maciej Kot zdobył złoto w zawodach pucharu świata w PyeongChang, a pozostali nasi skoczkowie zaprezentowali się także z bardzo dobrej strony. Natomiast mało kto wie, że PyeongChang w Korei Południowej jest szczęśliwe nie tylko dla naszych skoczków. Szczególnie cieszy, że medale, w tym najcenniejszy - złoty, zdobył tam także mieszkaniec Goświnowic – Henryk Trojak!

Miało to miejsce także w lutym, ale cztery lata temu. Wówczas, w 2013 roku, startując w Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Henryk zdobył złoty medal w biegu narciarskim na dystansie tysiąca metrów, srebrny indywidualnie na dystansie 2,5 kilometra i drugi za udział w sztafecie 4 razy tysiąc metrów.
Według jego trenera i nauczyciela WF, Bogdana Brodziaka, Heniek ma rewelacyjną wydolność organizmu. „Wystarczyło go trochę nauczyć klasycznego biegu na nartach – dodaje. Tezę tę potwierdza Pan Bronisław Trojak, ojciec Henia: „zawsze był wygimnastykowany (…)”.

Młody zawodnik trenuje narciarstwo od kilku lat w szkolnej drużynie. Nauczyciele wymyślili ten sport na zimę, bo w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Nysie brakuje sali gimnastycznej i dzięki takiemu zbiegowi okoliczności wychowali sobie medalistę.

Pomimo upływu tych kilku lat sukces naszego mieszkańca ciągle napawa nas dumą! Dziękujemy!

  • Henryk Trojak z trenerem Bogdanem Brodziakiem

Źródło i zdjęcie: NTO (13 lutego 2013) - Krzysztof Strauchmann

Joomla templates by a4joomla