Rynek w Goświnowicach
Panorama Goświnowic z XX w.
LKS Goświnowice
Nieistniejący już pałac w Goświnowicach
Góra Krzyżowa w mglisty poranek
Panorama
Fragment Messtischblatt'u z 1938 roku

Na samym początku śpieszymy z wyjaśnieniem , że Bezpłatny Dostęp do Internetu jest dostępny w Polsce już od 2011 roku, jednakże operatorowi nie do końca zależy na jego promocji. Musimy także zaznaczyć, że pomimo jego bezpłatności, musimy ponieść mieszczące się w granicach rozsądku opłaty: oprócz koniecznego zakupu odpowiedniego modemu, jest to kaucja za kartę SIM (20 zł – zwracana, gdy oddamy kartę sim bo np. nie będziemy już korzystali z tej usługi lub po prostu decyzją władz program zostanie zakończony) i koszt jej wysyłki ( 7 zł). Później cieszymy się Internetem i nie płacimy żadnego abonamentu.

Podstawowym celem BDI jest walka z cyfrowym wykluczeniem, dlatego bardziej wymagający nie będą zadowoleni z obostrzeń, które występują podczas użytkowania Bezpłatnego Dostępu do Internetu Aero2.

Są nimi przede wszystkim:

 • niska prędkość Internetu (do 512 kb/s) – wystarczająca do przeglądania Internetu, rozmów Skype (rzadziej z wideo, szczególnie w godzinach szczytu telekomunikacyjnego) czy filmików YouTube (w niskiej rozdzielczości)
 • godzinna sesja, po której połączenie jest restartowane
 • po restarcie konieczne jest wpisanie kodu CAPTCHA

Natomiast BDI posiada swoje zalety:

 • brak limitu danych (chociaż de facto ograniczenie prędkości taki limit powoduje)
 • zasięg, który pokrywa się z zasięgiem sieci Plus

CO TRZEBA ZROBIĆ ABY UZYSKAĆ KARTĘ SIM AERO2?

Operator przygotował procedurę zamówienia karty za pośrednictwem poczty. Pomimo, iż istnieje możliwość  tzw. tradycyjnej metody to zalecamy użycie wersji z użyciem formularza online, którą to przedstawiamy poniżej:

A. Wersja z użyciem formularza online (zalecana):

1. Wchodzimy na stronę http://www.aero2.pl i ściągamy sobie Regulamin Bezpłatnego Dostępu do Internetu, aby zapoznać się precyzyjnie z zasadami, na jakich korzystać będziemy z usług.

2. Przelewamy na konto podane na stronie Aero2 depozyt 20 PLN. Przelew opisujemy Imię i nazwisko PESEL, gdzie Imię i nazwisko zastępujemy naszym imieniem i nazwiskiem, a zamiast PESEL podajemy oczywiście  nasz numer PESEL lub numer paszportu (w przypadku obywateli innych państw). Po zaksięgowaniu generujemy sobie potwierdzenie wykonania przelewu – zwykle dostaniemy wygenerowany przez bank plik PDF.

3. Na kolejne konto (uwaga, jak widać trzeba wykonać dwa oddzielne przelewy na dwa różne konta) na podanej wyżej stronie (konto zaczynające się od 74) należy przelać 7 PLN tytułem Imię i nazwisko PESEL, oczywiście zastępując Imię i nazwisko oraz PESEL jak powyżej. Po zaksięgowaniu generujemy sobie potwierdzenie wykonania przelewu – zwykle dostaniemy wygenerowany przez bank plik PDF.

4. Przechodzimy na stronę https://bdi.aero2.pl/ i wypełniamy elektroniczny formularz zamówienia. Strona ta prowadzi nas za rękę przez całą procedurę. W środku formularza jest pole, w którym możemy załączyć PDF z potwierdzeniem przelewu za depozyt i opłatę za wysyłkę. Warto go tutaj od razu załączyć.

5. Po chwili otrzymamy wiadomość email, w której znajdziemy odnośnik, za pomocą którego musimy potwierdzić złożenie wniosku i swój adres email.

6. Po potwierdzeniu otrzymamy kolejną wiadomość z załącznikiem PDF, który zawiera gotowy wniosek do wydrukowania i podpisania (w dwóch miejscach) i szczegółową instrukcję, co i gdzie mamy wysłać zwykłą pocztą.

Co zrobić, gdy formularz w postaci PDF nie dotrze do nas emailem?

Jeżeli pomyliliśmy się przy podawaniu adresu email, nie uda nam się potwierdzić wniosku i po 24 godzinach będziemy mogli ponownie wypełnić wniosek. Jeżeli jednak wszystko wypełnione zostało poprawnie, operator informuje: Jeśli wiadomość nie zostanie dostarczona prosimy o informację e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Koniecznie w temacie wiadomości do Aero2 wpisz swój numer PESEL i informację „Brak Zamówienia”.

7. Otrzymany w ten sposób (za pośrednictwem email lub pobrany bezpośrednio po wypełnieniu) wypełniony formularz zamówienia karty SIM drukujemy i podpisujemy (w dwóch miejscach) po dokładnym sprawdzeniu. Można także wydrukować PDFa ze strony operatora i wypełnić go ręcznie, ale wtedy koniecznie musimy zadbać o czytelność.

8. Pakujemy do koperty:

 • Wydrukowany, wypełniony i podpisany formularz
 • Potwierdzenie wniesienia depozytu
 • Potwierdzenie wniesienia opłaty za przesyłkę pocztową
 • Kopię dowodu tożsamości (w przypadku dowodu osobistego – obie strony)

I wysyłamy (najlepiej za pomocą przesyłki poleconej) do operatora na adres:

Aero2 Sp. z o.o.

Bezpłatny Dostęp do Internetu

ul. Trembeckiego 11A II piętro

35-234 Rzeszów

 

Uwaga: Formularz podpisujemy w dwóch miejscach. W przypadku zamawiania przez pocztę wykonujemy dwa przelewy na dwa różne konta!

 

9. Czekamy cierpliwie na przeanalizowanie formularza oraz powiązanie go z przelewem przez BOK operatora. Gdy operator będzie miał dla nas gotową kartę SIM, prześle do nas powiadomienie emailem, a następnie karta zostanie wysłana pocztą na adres wskazany w formularzu. Informacje o aktualnym czasie oczekiwania publikuję regularnie na blogu. W tej chwili jest to od 2 to 4 tygodni.

PIERWSZE URUCHOMIENIE

Gdy już otrzymamy kartę musimy ją umieścić w odpowiednim urządzeniu. Warto pamiętać, że karta regulaminowo jest aktywowana w ciągu 7 dni roboczych, jednak dotychczas wszystkie wydane karty były aktywne od razu.

Serwis goswinowice.com testował i używał karty SIM BDI z modemem Huawei E3131-2 (nie Hi-Link!) i go rekomenduje (koszt to około 50 zł na popularnym portalu aukcyjnym).

KONFIGURACJA MODEMU / TELEFONU

 • APN: darmowy
 • Użytkownik: (należy zostawić puste)
 • Hasło: (należy zostawić puste)
 • Ustawienia sieci: należy ustawić na automatycznie pobierane z serwera. Dotyczy to zarówno adresu IP jak i serwerów DNS.

Przy słabym zasięgu sugeruje się korzystać z modemu w pobliżu okna.

PODSUMOWANIE

Tak jak na wstępie, BDI raczej nie może być alternatywą dla płatnych, szybszych i wygodniejszych planów taryfowych. Natomiast jego zaletą jest praktycznie całkowita bezpłatność (jednorazowo wydajemy maksymalnie około 77 zł). Możemy się natomiast zastanowić, czy w sytuacji gdy kończy nam się abonament na kartę do tabletu, z którego rzadko korzystaliśmy, nie warto zastąpić jej właśnie kartą Aero2 (BDI).

Także można ją polecić osobom starszym – może akurat Ty, Szanowny czytelniku, masz rodziców, którzy utrzymują linię telefoniczną tylko dlatego, aby raz w miesiącu skorzystać z Internetu celem zapłacenia rachunków. Wówczas, gdy tylko są w zasięgu sieci Plus, można zrezygnować z linii telefonicznej (zalecamy przetestowanie tej opcji przez 2-3 m-ce przed rezygnacją z opcji abonamentowej).

Serwis goswinowice.com poleca stronę jdtech.pl, która jest najlepszym źródłem wiedzy o BDI  (większość materiałów pochodzi właśnie z tej strony).

Joomla templates by a4joomla