24 lutego 2025 r., decyzją Zebrania Wiejskiego, Sołtys Pan Damian Kwiatkowski został odwołany z pełnionej funkcji przed upływem trwającej kadencji. W związku z tym już w najbliższy poniedziałek – 17 marca 2025 r. o godz. 17:00 w Świetlicy Wiejskiej odbędą się wybory nowego Sołtysa. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej małej ojczyźnie
Podczas ostatniego Zebrania Wiejskiego, odczytany został wniosek wystosowany do burmistrza Nysy o odwołanie Sołtysa - Pan Damian Kwiatkowski miał okazję się do niego odnieść, jednakże skupił się na przedstawieniu działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Goświnowice, ukazując je jako nieskazitelne, co niestety nie jest prawdą. Pragniemy wyjaśnić, iż Stowarzyszenie jest odrębną organizacją, a zarzuty dotyczyły obowiązków Sołtysa, które są jasno określone w Statucie. Wskazano przykłady niedopełnienia obowiązków Sołtysa oraz wiele zaniedbań, w żaden sposób niezwiązanych ze Stowarzyszeniem.
Nieprawdą jest że Rada Sołecka była informowana o rozdysponowaniu środków finansowych z Funduszu Sołeckiego i Funduszu Umów Zleceń. Zebranie Wiejskie słusznie przeznaczało środki finansowe na „Prace porządkowe w świetlicy wiejskiej” oraz „Koszenie i porządkowanie terenów zielonych” jednakże mieszkańcy regularnie zgłaszali brak ich wykonania, oraz ogólne zaniedbania porządku w naszej miejscowości. Szokująca jest zatem suma środków wydana na powyższe cele: tylko przez dwa lata (2023 oraz 2024) wydano sumarycznie 58 415 zł (Fundusz Sołecki oraz Fundusz Umów Zleceń)! Sołtys w swoim oświadczeniu stwierdził, że był osobiście odpowiedzialny za zatrudnienie osób wykonujących te prace, jednakże ze zbiorczej informacji otrzymanej z urzędu wynika, że osoby te albo nigdy jej nie wykonywały, albo nie gwarantowały jej należytego wykonania.
Smutnym przykładem zaniedbań Sołtysa jest także Świetlica Wiejska, wymagająca pilnych remontów. Nieszczelna instalacja hydrauliczna powoduje obniżenie ciśnienia w kotle gazowym, a brak odpowiedniego dogrzania świetlicy doprowadził do zagrzybienia pomieszczeń. Kolektor słoneczny, znajdujący się na dachu budynku już od wielu lat jest niesprawny, nie spełnia więc swojej funkcji obniżania rachunków, a wręcz może stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Przewodniczący Rady Sołeckiej wielokrotnie podejmował próby rozpoczęcia napraw w budynku, niestety Sołtys nie był skory do ich kontynuowania.
Nikt nie jest przeciwny takim inicjatywom jak Bank Żywności czy Półkolonie, co więcej, są to projekty warte kontynuowania. Wielokrotnie jednak wskazywano uchybienia w ich funkcjonowaniu, prosząc o przejrzystość i transparentność. Żadna osoba prywatna nie może przyjmować wpłat na swoje konto bankowe, jeśli organizatorem wypoczynku jest organizacja, a niestety takie praktyki miały miejsce, nawet przez osoby które nie były członkami Stowarzyszenia. Zaprzestanie dotowania Stowarzyszenia kwotą 10 tys. jest pokłosiem braku rozliczeń za poprzednie lata. Środki sołeckie nie mogą być przekazywane „w ciemno”, każda złotówka musi być prawidłowo udokumentowana i rozliczona. Ponadto samo funkcjonowanie Stowarzyszenia nie może budzić żadnych wątpliwości, a w tym przypadku pełny zarząd został powołany dopiero w styczniu bieżącego roku, ciężko więc mówić o transparentności.
Bank Żywności, który realnie wspiera budżety domowe wielu rodzin naszej miejscowości, nie może być uzależniony od Stowarzyszenia. Wskazaniem do otrzymywania produktów z tego tytułu jest tylko i wyłącznie aktualna decyzja z gminnego OPS, a zatem WYDAWANIE ŻYWNOŚCI MUSI BYĆ CAŁKOWICIE DARMOWE I NIE MOŻNA ŁĄCZYĆ TEGO FAKTU Z CZŁONKOSTWEM W STOWARZYSZENIU, A CO ZA TYM IDZIE Z OPŁATĄ CZŁONKOWSKĄ NA STOWARZYSZENIE. Sam proces wydawanie żywności powinien być sprawniejszy, nie ma konieczności , gdyż Bank Żywności jest elastyczny w swoich dostawach..
Uwaga! Jeżeli w przyszłości powyższe inicjatywy zostaną zaprzestane to będzie to dobrowolna decyzja Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi Goświnowice. Mamy nadzieję, że dobro mieszkańców okaże się nadrzędne, gdyż nowo wybrany Sołtys nie będzie miał na decyzję Stowarzyszenia żadnego wpływu.
Umowa użyczenia nadana Stowarzyszeniu wolą Zebrania Wiejskiego pozostaje w mocy, nie ma możliwości jej wypowiedzenia bez powodu. Co ciekawe, Stowarzyszenie zajmuje obecnie większą część świetlicy (około 75m2)– znajdują się tam biuro, magazyn, oraz dwa większe pokoje. Dla porównania LKS ma przeznaczone na swoje potrzeby tylko jedno pomieszczenie o wielkości ok. 24 m2, a Koło Gospodyń Wiejskich, pomimo próśb, nie posiada żadnego.
Samo KGW zostało w ironiczny sposób wspomniane przez Sołtysa w jego wypowiedzi. Działające tylko od 1,5 roku Koło sumiennie wykonuje swoje cele statutowe, do których należy np. upiększanie naszej miejscowości. Dwukrotnie wykonana została pielęgnacja ronda, czy porządkowanie cmentarza ze starych krzewów. Dzięki otrzymaniu stosownych zezwoleń w najbliższym czasie przeprowadzone zostanie zazielenienie sołectwa. Wspomniano o zarobkowaniu – KGW działa zgodnie z ustawą o Kołach (…),a swoje sprawozdania i budżet, podobnie jak LKS, przedstawia do wiadomości publicznej.
W swojej wypowiedzi Sołtys uderzył również w osoby prywatne, co wymaga sprostowania. Nieprawdą jest, że udostępnienie świetlicy podczas kataklizmu powodzi było „samowolką” - odbyły się konsultacje tej materii z Radą Sołecką. Niestety kontakt z samym Sołtysem był niemożliwy, jego telefon tradycyjnie nie odpowiadał, a sytuacja jak wszyscy dobrze pamiętamy była dynamiczna, chciano pomóc osobom zagrożonym powodziom. Wyjaśnienia wymaga również kwestia plakatowania uchwał – jest to podstawowy obowiązek Sołtysa i nie można go zastąpić publikacją na prywatnej stronie internetowej, która może być jedynie aktem dobrej woli.
Szanowni Mieszkańcy Goświnowic - serdecznie dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach!