Drukuj

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W GOŚWINOWICACH

W miejscowości Goświnowice obecnie funkcjonuje Zespół Szkolno-Przedszkolny, który mieści się w budynku przy ul. Kolejowej 5. Wcześniej i szkoła podstawowa i przedszkole funkcjonowały w dwóch osobnych budynkach, tj. szkoła podstawowa w obecnym budynku przy ul. Kolejowej 5, a przedszkole w budynku przy ul. Kolejowej 1.

Obecnie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Goświnowicach posiada własną stronę internetową, która jest na bieżąco aktualizowana przez Panią mgr Celinę Hasiak. Znajdą na niej Państwo najświeższe informacje dotyczące edukacji w Goświnowicach. Zapraszamy do zapoznania się z jej treścią poprzez kliknięcie w baner znajdujący się poniżej:
link zsp


HISTORIA SZKOLNICTWA W GOŚWINOWICACH

Pierwotnie w Goświnowicach istniały 2 szkoły: katolicka i ewangelicka. Obie znajdowały się na szczycie Góry Strażnicy (tzw. Koziej Górki). Dlatego ulica biegnąca od centralnego punktu Goświnowic w kierunku Otmuchowa przez Suszkowice nazwana jest ulicą Szkolną. Do dziś zachowały się oba budynki.

Szkoła ewangelicka istniała od 1867 roku choć budynek wybudowano rok wcześniej. W 1925 r. uczęszczało do niej 25 dzieci, a zajęcia prowadził nauczyciel Karl Hunger.

Szkoła katolicka w Goświnowicach istniała od 1866 roku, w sąsiedztwie szkoły ewangelickiej. Natomiast w 1870 roku oddano do użytku dwupiętrowy budynek szkolny przy Bahnhofstraβe (dziś ul. Kolejowa – budynek nie zmienił swojego przeznaczenia do dziś). Według informacji z 1925 roku do pięcioklasowej szkoły uczęszczało 215 dzieci. Zajęcia prowadzili: Max Arndt – główny nauczyciel oraz pozostali nauczyciele Helene Dickfos, Margarethe Nielsch, Bernard i Konrad Woesler. Ponadto w Goświnowicach mieszkali następujący nauczyciele: Alfred Franke, Hans Hoffmann, Reinhold Pfeiffer, Edmund Cholewa i Georg Konig.

Szkoła katolicka na Górze Strażnicy, która funkcjonowała od 1870 roku:

Szkoła katolicka na Koziej Górce kiedyś

Szkoła katolicka przy Bahnhofstraβe, która funkcjonuje od 1938 roku:

Szkoła katolicka Goświnowice nowy budynek od 1870