Drukuj

RELACJA

Jak wcześniej zapowiadano ruch pasażerski wrócił na dworzec w Goświnowicach!
We wczesnych godzinach porannych, z niewielkim bo 2 minutowym opóźnieniem, na stację w Goświnowicach wjechał szynobus Samorządu Województwa Opolskiego – PESA 218Md o oznaczeniu SA 134-014, choć na horyzoncie był już widoczny od kilku minut.


Po krótkim postoju zabierającym pasażerów w kierunku Kłodzka, ten pierwszy po ponad dekadzie pociąg pasażerki odjechał w kierunku kolejnej stacji – Wójcic.

Poniżej można zobaczyć wjazd szynobusu relacji Kłodzko – Opole przez Goświnowice z dnia 28 kwietnia 2018 czyli z ubiegłej soboty:

Najhuczniej świętował Otmuchów. Sam wjazd na stację w tym pobliskim, urokliwym miasteczku trwał „podejrzanie” długo, a częste sygnały powodowały w pasażerach uczucie niemałego zainteresowania. Kilka minut później, po majestatycznym wjeździe na otmuchowski dworzec, wiadomo było dlaczego sam wjazd na stacje tak się wydłużył – czekała tam orkiestra, która wraz z wyczekującymi pasażerami witała szynobus. Samemu maszyniście zrobiło się ciepło na sercu i jak później przyznał „miał gęsią skórkę”, co zapewne podzielali pozostali pasażerowie.


Przejazd wzdłuż jeziora otmuchowskiego, z widocznymi wiosennymi polami usłanymi kwitnącym rzepakiem nadawał zaokiennemu pejzażowi bajecznej scenerii. Na drugim planie wyłaniały się doskonale widoczne tego dnia góry, zapierające dech w piersiach.


Pragniemy serdecznie zachęcić do aktywnego wypoczynku w weekendy i odkrywania okolic tych najbliższych, jak również tych trochę dalszych. To doskonała propozycja na miłe spędzenie czasu w rodzinnym gronie - może warto zaplanować wycieczkę w niedzielę handlową, zastępując zakupy górskimi szlakami.


Mamy nadzieję, że tymczasowo uruchomione weekendowe połączenie, z którego zapewne będą korzystać rowerzyści szukający dogodnych tras, wędkarze dojeżdżający nad jeziora, a także wszyscy podróżni spragnieni pięknych widoków, zagości na dłużej w naszej miejscowości.

NA SZLAKU

Chcielibyśmy także przybliżyć, iż na trasie istnieje wiele ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

Otmuchów
Tego miasteczka nie trzeba przedstawiać naszym czytelnikom, gdyż chyba wszyscy je znają i zapewne bardzo sobie cenią tutejszą piankę, zwaną otmuchowskim ptasim mleczkiem, śliwki w czekoladzie czy słynne chrupki Bingo! Z perspektywy szlaku kolejowego Otmuchów wygląda przepięknie, szczególnie że umiejscowiony jest pomiędzy dwoma jeziorami. Zapewne wielu mieszkańców Goświnowic wybiera się na nadchodzące wielkimi krokami święto Otmuchowa – Lato Kwiatów, które w tym roku odbędzie się w dniach 6, 7, 8 lipca.


Kamieniec Ząbkowicki
Niewielka wieś z ogromnym pałacem zwanym zamkiem Marianny Orańskiej, który powstał w XIX wieku. Wraz ze 120-hektarowym parkiem jest architektoniczną perełką na skalę europejską.


Bardo
Miasteczko z malowniczym przełomem Nysy Kłodzkiej, gdzie organizowane są spływy pontonami. Znajdujące się tam trasy spacerowe są doskonałe na weekendowe wyprawy - wraz z Drogą Krzyżową prowadzą na szczyt Kalwarii, gdzie znajduje się Kaplica upamiętniająca Objawienia Maryjne z 1400 r. W mieście działa także Muzeum Sztuki Sakralnej.


Kłodzko
Kłodzko to już sporej wielkości miasteczko z wieloma zabytki sakralnymi, mostem św. Jana, podziemną trasą turystyczną oraz z górującą Twierdzą Kłodzko. Klimatu miastu nadają liczne zabytki architektury - historyczny dorobek dawnych mieszkańców oraz dziedzictwo kulturalne.

MOŻLIWOŚCI
Reaktywowane połączenie kolejowe, które tym razem nie omija Goświnowic, to także spore możliwości. Stacja kolejowa jest oddalona od centrum naszej miejscowości tylko o 1,1 km i jest dobrze skomunikowana chodnikiem, biegnącym wśród pięknej alei kasztanowej. Pomimo braku kas, bilety można zakupić na stronie internetowej PKP, a także bezpośrednio u konduktora, bez żadnych dodatkowych opłat.


Sam fakt, iż pociąg pasażerki wrócił na goświnowickie tory otwiera ze sobą nowe perspektywy. Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą ochoczo korzystać z proponowanych tras, gdyż zostały one uruchomione na okres próbny.
Postanowiliśmy także zbadać, jak wyglądają inne połączenia z Goświnowic, dzięki którym można dojechać do Opola, Wrocławia czy Krakowa i to zwykle tylko z jedną przesiadką! Przykłady poniżej (stan na 28 kwietnia 2018r.):


GOŚWINOWICE –OPOLE
Bezpośrednie połączenie ze stolicą naszego województwa jest możliwe dzięki relacji Kłodzko –> Opole przez Nysę (R 60640).

Odjazd: Goświnowice, godz. 17:15
Przyjazd: Opole Główne, godz. 19:06
Cena (normalny):  15,60 zł
Czas:  1h 51min


GOŚWINOWICE – WROCŁAW
Aby dojechać do Wrocławia należy kierować się w stronę Kłodzka. Tam czeka nas przesiadka w Kamieńcu Ząbkowickim w pociąg Kolei Dolnośląskich.

Odjazd: Goświnowice, godz. 7:35 lub 15:00
Stacja pośrednia:  Kamieniec Ząbkowicki, przyjazd 8:14 i 15:40; Odjazd 8:30 i 15:50
 Przyjazd:  Wrocław Główny, godz. 9:37 lub 16:59
 Cena (normalny):  24,30 zł (8,20 zł do Kamieńca i później 16,10zł do Wrocławia)
 Czas:  2h

Biorąc pod uwagę cenę połączenia raczej nie będzie ono optymalnym rozwiązaniem, gdyż z Nysy istnieje „Połączenie w dobrej cenie” bezpośrednio do Wrocławia za 11,50zł. Czas można uznać za satysfakcjonujący, choć z Nysy dojedziemy trochę szybciej.


GOŚWINOWICE – KRAKÓW
Przedstawiamy to połączenie w ramach ciekawostki. Dzięki bezpośredniej możliwości dotarcia do Opola Głównego, przez które przebiega linia kolejowa E 30 należąca do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, przed Goświnowicami także otwierają się nowe możliwości. Dzięki temu możemy dotrzeć także do Krakowa, z tylko jedną przesiadką. Trasa początkowo tożsama z przejazdem do Opola, a tam przesiadka w IC Kossak:

Odjazd: Goświnowice, godz. 17:15
Stacja pośrednia: Opole Główne, przyjazd godz. 19:06; odjazd 19:48
Przyjazd:  Kraków (Płaszów), godz. 22:23
Cena (normalny) 60,50 zł
Czas: 5h 08min


Disclaimer
Informacje zebrane na podstawie oficjalnej strony http://rozklad-pkp.pl/ na dzień 28 kwietnia 2018. Podróżny powinien sprawdzać na bieżąco informacje dotyczące połączeń, gdyż autor nie zapewnia aktualizacji powyższych danych i nie bierze odpowiedzialności za możliwe błędy, czy problemy ze spóźnieniami i przesiadkami.